2748
България
Съветниците в Търговище приеха нова наредба за прокопаванията върху общински терениОбщинският съвет в Търговище прие нова наредба за срочно и качествено възстановяване на прокопаванията върху терени, които са общинска собственост.За новата Наредба за реда и условията за издаване на разрешение за извършване разкопаване на тротоари, улични настилки и зелени площи на територията на община Търговище пред съветниците говори кметът на Търговище Дарин Димитров.
Автор: БТА / Редактор: Стела Филипова
| 27 Ноември 2025, 11:38 ч.
Общинският съвет в Търговище прие нова наредба за срочно и качествено възстановяване на прокопаванията върху терени, които са общинска собственост. С 29 гласа „за“ и един „въздържал се“ съветниците подкрепиха предложението на администрацията за отмяна на досега действащата нормативна уредба от 2006 г. и замяната с нова. За новата Наредба за реда и условията за издаване на разрешение за извършване разкопаване на тротоари, улични настилки и зелени площи на територията на община Търговище пред съветниците говори кметът на Търговище Дарин Димитров. Той заяви, че и граждани, и оператори следва да носят отговорност за възстановяването на обществени площи и пространства – качествено и в срок. Димитров припомни, че наредбата бе публикувана за обществено обсъждане през октомври, като поясни, че в Общината не са регистрирани нито мнения, нито становища относно документа. Кметът уточни, че е готов за допълнения и изменения вбъдеще. В приложените към докладната записка мотиви е описано, че целта на наредбата е да регламентира взаимоотношенията между Община Търговище, в качеството на собственик на улици, тротоари и зелени площи, и възложителите, за които е възникнала необходимост от извършване на прокопавания на терени, които са общинска собственост. Тъй като отношенията между Общината и възложителите на такива прокопавания досега не са били ясно формулирани в старата наредба, през последните години са зачестили и случаите на извършвани прокопавания без след това да се възстановяват компрометираните участъци. За да се избегнат неудобствата за гражданите, а в не редки случаи и за предотвратяване на възможни пътнотранспортни произшествия, досега Община Търговище изразходваше не малък собствен финансов ресурс за извършване на дейностите по възстановяване на такива участъци, обясняват от администрацията. С новата наредба се предвиждат по-високи глоби за нарушителите. Санкциите за физическите лица ще бъдат от 500 лв. до 2000 лв., вместо от 100 лв. до 1000 лв., както досега. За юридическите - глобата е имуществена, в размер от 1000 лв. до 5000 лв. По-високи ще са и депозитите, които фирмите и операторите внасят в Общината преди започване на строителство и разкопаване. За разкопаване на асфалтова настилка ще се заплащат 100 лв./кв. м, вместо сегашните 44 лв. За тротоари сумата ще бъде 50 лв./кв. м, спрямо сега актуалните 41 лв. Очаква се новите текстове да влязат в сила от 1 януари 2026 г.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Община Силистра реализира два проекта за енергийна ефективност в социални услуги
|
|
|
Левент Мемиш е назначен за заместник-министър на икономиката, инвестициите и индустрията
|
|
|
Строежът на 215-метровия небостъргач на "Черни връх" няма да бъде допуснат
|
|
|
Започнаха интензивни проверки на моторни превозни средства, за които има информация, че участват в нерегламентирани състезания в Шумен
|
|
|
Общински съвет Радомир подкрепи предложение за включване на услугата „Звено майка и бебе“ в националната социална карта
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Нови 25 чуждестранни шофьори са назначени в столичния автобусен градски транспорт
|
|
|
Община Силистра реализира два проекта за енергийна ефективност в социални услуги
|
|
|
Във вторник ще бъде временно прекъснато водоподаването в Перник и две села заради превключване към нов довеждащ водопровод
|
|
|
Левент Мемиш е назначен за заместник-министър на икономиката, инвестициите и индустрията
|
|
|
Делян Добрев от ГЕРБ подаде молба за напускане на Народното събрание
|
|
Радиопрограми



Тикер
2748
ЗАПАЗИ
Два проекта, насочени към повишаване на енергийната ефективност и въвеждане на устойчива мобилност в социалните услуги, делегирани от държавата, са успешно изпълнени и отчетени в С ...